Google News Kaydı Nasıl Yapılır(3 Günde Onay)

Serkan

Administrator
Yönetici
Katılım
11 Kas 2020
Mesajlar
9
Tepkime puanı
3
Puanları
3
Konum
İstanbul
Web sitesi
wmbey.com
[Google News Başvuru Rehberi]


Öncelikle Merhabalar, Google News Onayı eskisi gibi teferruatlı değil artık. Sitede çok sayıda içerik olması, Künye,Yazar,Ajans Kaydı..vb kısımlar olmadan da onay alınabiliyor.İlla haber sitesi olmasına da gerek yok,blog sitesi olanlarda rehberdeki adımları uygulayarak çok kolay bir şekilde News onayı alabilir.
Başvurunun onaylanması için en önemli kriter, site içerisinde en az 12-15 makale olması gerekiyor. Günlük makale girilen sitelerde News başvuruları 2-3 gün içerisinde onaylanıyor.

Başvuru için Sitede Olması Gereken Sayfa ve Kategoriler;
⦁ Hakkımızda
⦁ İletişim
⦁ Gizlilik Sözleşmesi
⦁ En Az 1 Adet Site İçeriğiyle Alakalı Kategori


Yukarıdaki listelediğim kategori ve sayfalar tamamsa şimdi adım adım başvuruya geçelim.

PuplisherCenter
  • İlk olarak yukarıda vermiş olduğum linkten Başvuru sayfasına gidiyoruz.

⦁ Eğer Google oturumunuz açıksa böyle bir ekran gelecektir. Değilse news başvurusu yapmak istediğiniz Gmail hesabı ile oturum açıyoruz.


⦁ Sol tarafta bulunan +Add Publication’a tıklıyoruz.


⦁ Untitled Puplication yazılı yere Sitemizin adını girebiliriz.Örn; saglikbiz.com sitesi için “Sağlık Biz” şeklinde girilebilir. Save diyoruz.
⦁ Dil seçimini yaptıktan sonra altta “Allow Automatic Traslation” kısmını tikli geliyor zaten değilse seçiyoruz.
⦁ Bu kısıma site adresinizi başına http koymadan siteadi.com şeklinde yazıyoruz.Bizden Alan Adı Mülkü Doğrulamamızı İsteyecek bunun için “Verify in Search console” yazısına tıklıyoruz.

⦁ Go To Search Console diyoruz.


⦁ Sol taraftaki “yeni” ibaresi bulunan kısıma site adresimizi başına http//koymadan siteadi.com şeklinde yazıp DEVAM diyoruz.


⦁ TXT kodunu kopyalıyoruz.( Şuan Doğrula Demiyoruz)

⦁ Kopyaladığımız kodu Hosting sağlayıcımıza giderek Cpanel’de arama kısmına Zone Editor yazıyoruz.


⦁ Zone Editor kısmına tıkladığımızda hostingimizde barınan alan adlarını görüntüleyeceğiz. Bende 5 site barındığı için 5 adet var sizde 1 site var ise bu kısımda 1 adet olacaktır.En sağ kısımda bulunan YÖNET’e tıklıyoruz.


⦁ Yönete tıkladığımızda karşımıza alan adımız ile ilgili bir sürü rakamlı uzantı gelecektir buralar ile ilgilenmiyoruz.En alt kısma inerek sadece “siteadi.com” TXT yazan kısma DÜZENLE diyoruz.


⦁ Açılan düzenleme kısmındaki v=spf1 ip4:89.252.141.... silerek Search Console’dan kopyaladığımız kodu yapıştırıp SAVE diyoruz.

⦁ Daha sonra Search Console’a gelip “Doğrula” diyoruz.Doğrulama Kontrol Ediliyor Yazısında Sonra Karşınıza Şöyle bir uyarı gelecektir;⦁ Şimdi tekrar News Tarafına geçiyoruz.

⦁ Doğrulama işlemini yaptıktan sonra tekrardan “Verify in Search console” kısmına tıklıyoruz ve “Verified” olduğunu görüyoruz.

⦁ Doğrulama işleminide yaptıktan sonra bir sonraki adım olan Contacts kısmına geliyoruz.Buraya mail adresinizi girmeniz gerekiyor.Site uzantılı mail girmeniz daha yararlı olacaktır.Altta bulunan 2 kutucuğu da seçip Save diyoruz.
⦁ Girmiş olduğunuz mail adresine Teknik Sorunlar (Technical issues) ve Ürün Güncellemeleri (Product updates) için ayrı ayrı mail gelecektir,her ikisine onaylamayı unutmayın.

⦁ Bir sonraki adım olan Distribution kısmından;

⦁ Allow Spesific Countries
⦁ Turkey seçiyoruz.⦁ Google Properties kısmını olduğu gibi bırakalım.

⦁ Tracking kısmına isteğinize göre Google Analytc izleme kodunuzu girebilirsiniz.Zorunlu değil boş bıraksanız da olur.

⦁ NEXT diyerek Content kısmına geçiyoruz.


⦁ Bu kısımdan FEED seçiyoruz .

Açılan penceredeki ilk kutucuğa News’te listelenmesini istediğiniz Kategori Adını yazıyoruz.

2. kutucuğa kategori bağlantısının feed’ini veriyoruz. Örneğin; Ekonomi diye kategoriniz var kategoriye tıklayarak tarayıcının sonuna /feed yazıp tümünü kopyalıyoruz. Http//siteadiniz.com/ekonomi/feed şeklinde.3. kutucuğa dokunmuyoruz.Anyone kısmı seçilirse kategoriyi hiç kimse göremez.
4.kısım olan Feed Options’da olduğu gibi kalacak ellemiyoruz.
Altta bulunan 2 seçenekten 1. olanı sitede AMP kurulu olanlar için,eğer site de AMP yok ise 2.kısım olan Use Feed Content seçip ADD diyoruz.Aynı işlemleri uygulayarak birden fazla kategori ekleyebilirsiniz.Tek dikkat edilmesi gereken nokta RSS or Atom feed URL (required) yazan 2. kutucuğa siteadi.com/kategoriniz/feed şeklinde girmeniz olacak.
Altta bulunan CONTENT LABEL ve Verify URL ownership kısımlarına dokunmadan next diyerek İmages kısmına geçiyoruz.


Square Logo kısmında bizden kare bir logo istiyor.Boyutlar 1000*1000 veya 512*512 şeklinde olabilir.Canva.com gibi yerlerden 512*512 boş sayfa oluşturarak site logonuzu istenilen boyutta yapabilirsiniz. Boyut işlemi tamamsa ADD Square Logo diyerek kare logoyu ekliyoruz.(Logonun PNG formatında olmasına dikkat edin)Bu kısımda bizden 10:1 boyutunda yatay logo istiyor yine canva.com üzerinden 200*20 tasarım oluşturarak logonuzu yükleyebilirsiniz.

Ilk kısım açık temalar için 2. kısım koyu temalar için yatay logo kısmı.Yine png uzantısı olduğuna dikkat edin.

Logo kısmı da tamamsa NEXT diyerek ADS kısmına geçiyoruz.

Bu kısımda News başvurusu yaptığınız maile bağlı bir adsense var ise onu seçebilirsiniz.Yoksa boş bırakıyoruz.

Google Managed by Google kısmını 30 da bırakıyoruz.

NEXT diyoruz ADVANCED kısmına geçiyoruz.Bu kısım başka bir hesaba yetki vermek istiyorsanız ekleyeceğiniz kısım.Yetki vermeyecekseniz başka bir maile boş bırakıp NEXT diyoruz.

Geldik En Son Kısım olan Rewiev&Puplish kısmına!

Bu kısımda genelde Location ve Section kısmında düzeltilmesi gereken şeyler olduğu söyler.Düzeltme işlemlerini yapmadan önce Sağ üst köşeden SAVE diyerek taslak olarak kaydediyoruz.
Tekrardan : https://publishercenter.google.com/u/1/publications a gelerek taslağı düzenle(EDİT) diyoruz.

Edit dedikten sonre Review & Publish’ tıklıyoruz.


Düzeltilmesi gereken kısmın karşısındaki REWİEV’e tıklayarak boş alanları dolduruyoruz.(Genelde alan adı mülkü doğrulamasından sonra tekrardan Ülke seçmemizi istiyor.
Country kısmından Turkey seçtikten sonra alttaki kutucuğu işaretleyip SAVE diyoruz ve tekrar Rewiev& Puplish kısmına geliyoruz.Son olarak Content kısmında 1 boş bölüm olduğu uyarısını verecektir .Review’e tıklayarak düzeltilmesini istediğini alana gidiyoruz.


Content Labels kısmından sitemizin içeriğiyle alakalı etiket girmemizi istiyor seçiyoruz. Blog seçebilirsiniz. Tekrardan save diyerek Rewiev& Puplish kısmına gidiyoruz.Burada düzeltilmesi gereken hiçbir şeyin kalmadığını göreceksiniz.
Eğer sizde hala uyarı varsa bir şeyleri yanlış yapmışsınız demektir.Düzeltmesini istediği şeyin Rewiev kısmına tıklayarak düzeltebilirsiniz.En son olarak Kullanıcı sözleşmesi(Terms of service) kısmına tıklayıp gerekli alanları doldurup kaydettikten sonra PUPLİSH(yayınla) diyoruz.
Tüm işlemler bittiğinde sağ alt kısımda Eklediğiniz Kategorilerinizde bulunan içerikleri göreceksinizdir.Bundan sonra yapmanız gereken tek şey 3-4 gün beklemek olacaktır.

News kaydı almak görüldüğü gibi kolay arkadaşlar umarım işinize yarar.Yazıyı sitesinde paylaşacak olan arkadaşlar R10 kullanıcı adım ile paylaşırsa mutlu olurum Anlattığım bu yöntem ile onlarca siteye news kaydı aldım,rehberde anlatılanları adım adım yaptıktan sonra almamanız için hiçbir sebep bulunmuyor.Bu konu hakkında tüm bildiklerimi sizlerle paylaştım,lütfen gariban mesaj kutumu doldurmayın :)

KAYNAK: Bu konu r10.net adresinde onurbesen isimli üye tarafından yazılmıştır. Kaynak linki https://www.r10.net/nedir/2504876-google-news-kaydi-alma-rehberi.html
 
Üst